BASE BROS | WebAR Nedir? E-ticaret Kullanım Alanları Nasıl Gelişiyor?

Blog
Blog Author
BASE BROS BLOG
  • Jun 14, 2022
  • 9 dk. lık okuma

Artırılmış gerçeklik nedir? (https://www.basebros.com/blog-artirilmis-gerceklik-nedir.html) yazımızda, sanal ortamların ya da diğer bir deyişle sanal gerçekliğin bir çeşitliliğine işaret ettiğini belirtmiştik. Kullanıcıları gerçeklikten koparmadan sanal nesnelerle etkileşime geçmelerine izin veren bu uygulama; kullanıcılara sanal ve gerçek dünyanın bütünleştiği bir deneyim elde etme fırsatı yakalamaktadır.

Blog

Artırılmış gerçeklik teknolojisinde 3 boyutlu sanal nesnelerin gerçek zamanlı olarak 3 boyutlu gerçek ortama entegre edilmesi söz konusudur. Bu bağlamda, ‘gerçek dünya ile sanal imgelerin birleştiği, gerçek ve sanal nesneler arasında eş zamanlı etkileşimin sağlandığı bir teknoloji’ tanımlaması da yapılabilir. Artırılmış gerçeklik insanlarda duyma, dokunma, hatta koku gibi tüm duyulara hitap etme potansiyeline sahiptir.

Artırılmış Gerçeklik üzerinden belli bir teknoloji sınırlaması yapmanın önüne geçmek için 3 sistem öngörülmektedir. Bunları aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür:

• Gerçek ve sanal ortamın birleştirilmesi
• Gerçek zamanlı etkileşim sağlanması
• 3 boyutlu nesneler içermesi


Blog

WebAR, artırılmış gerçeklik uygulamalarının mobil tarayıcalar üzerinden de sorunsuz şekilde çalışma biçimidir. Doğrudan bir mobil tarayıcıdan erişilebilir. Uygulama yüklemeden tek bir link ve yalnızca tek bir tuşla dijital herhangi bir içeriğe gerçek zamanlı olarak mobil tarayıcıdan ulaşabilirsiniz. WebAR sayesinde artırılmış gerçeklik (Augmented Reality AR) deneyimi için artık uygulama geliştirmeden rahatlıkla web sitesinden ulaşabilirsiniz. WebAR ile artırılmış gerçekliğin önündeki en büyük engellerden biri olan uygulama geliştirme ve kişilere artırılmış gerçeklik deneyimi yaşatmak için artırılmış gerçeklik uygulaması indirilmesi sorununu ortadan kalkmış oluyor.

WebAR ile artırılmış gerçeklik uygulama geliştirme maliyetlerinden, CDN maliyetlerin ve zaman kaybından tasarruf etmiş olursunuz. Artırılmış Gerçeklik yakın zamana kadar AR deneyimini sadece mobil cihazlarda yüklü uygulamalar ile deneyimlenebiliyordu. WebAR tarayıcı tabanlı artırılmış gerçeklik teknolojisi bu soruna çözüm olarak karşımızda


Blog

WebAR, bir uygulama yerine bir web tarayıcısı üzerinden erişilen artırılmış gerçeklik deneyimlerini tamamıdır. İnternet bağlantısı ve bir telefon ile WebAR deneyimi yaşayabilirsiniz. WebAR; ürünlerinizi veya hizmetlerinizi Artırılmış Gerçeklik ve Sanal Gerçeklik teknolojilerini birleştirerek geliştirdiğimiz inovatif teknolojidir. WebAR ile artırılmış gerçeklik uygulamaların yapabileceği bir çok fonksiyonu gerçekleştirebilir. Son kullanıcıya unutamayacağı bir deneyimi hızlı ve kaliteli bir şekilde ulaştırabilirsiniz.

Artırılmış Gerçeklik: E-ticaret Kullanım Alanları

(https://www.basebros.com/blog-artirilmis-gerceklik-kullanim-alanlari.html) Artırılmış Gerçeklik kullanım alanları yazımızda da bahsettiğimiz konuyu biraz daha derinlemesine açmak gerekirse; Google, yakın zamanda gerçekleştirdiği I/O konferansında artırılmış gerçeklik modellerinin Google arama sonuçlarına eklendiği açıklandı.
Şimdilik sadece belli başlı objeler için çevirimiçi durumda olsada ileriki zamanlarda SEO ve e-ticaret için önemli bir kullanıcı deneyimi sunacağı çok açık.

Bu durumda mobil cihazınızdan, akıllı telefonunuzdan satın almak istediğiniz ürünü aradığınızda, incelemek istediğiniz ürün google gösterilen sayfalarda üç boyutlu olarak sunulacaktır ve istediğiniz ürünü gerçekmiş gibi üç boyutlu olarak inceleyebilirsiniz. Bir akıllı telefon ve ya bilgisayar kullanarak, arama sonuçlarını listeleyen kullanıcılar 3D modeli görebilir ve telefonlarının kameralarına / yüzey bulucularına ve fiziksel alanlarına yerleştirebilir. Bilgisayar üzerinde sadece 3D mobil cihazlarda AR özelliğide aktif olacaktır.Arama sonuçlarında, kullanıcıların 3B nesneleri görüntülemesine ve bunlarla etkileşime girmesine olanak tanıyan yeni AR özellikleri ile bilgiyi ve içeriği kişinin fiziksel ortamına yerleştirmek için kamera, bilgisayar görme ve AR (Artırılmış Gerçeklik) kombinasyonunu kullanacaktır. Reklam verenler ve kendi ürünlerini son kullanıcılara doğru bir şekilde göstermek isteyen kişi ve kuruluşlar için mükemmel bir çözüm olduğu açıkça görülüyor.


Blog

Öte yandan, markalara dijital dünyayı gerçek dünya ile beklenmedik bir şekilde bütünleştirme fırsatı vermektedir. Bu noktada, pazarlamacılar geleneksel reklam yöntemlerinden uzaklaşarak teknolojiye yönelebilmektedir. Dolayısıyla bu teknoloji günümüzde yeni ürünler pazarlamak amacıyla pazarlamacılar tarafından sıkça kullanılmaktadır. Firmalar, müşterilerinin ilgisini çekmek adına sanal nesneler sunan ve manipülasyon odaklı birçok uygulama geliştirmişlerdir. Örneğin, en yeni otomotiv kampanyaları, kamusal alanlarda tam boyutlu sanal araçlarını sergilemektedir. Eldivenlere veya diğer denetleyicilere ihtiyaç duymadan kullanıcılara gerçek zamanlı mekânsal hareketleri görme, kapıları açma, koltuk sırtlarını katlama ve sanal model araçlarını döndürmek için sanal düğmeleri kullanma gibi imkânlar sağlamaktadır.

Nitekim 2008 yılında ünlü otomobil şirketi olan MINI, çeşitli Alman otomotiv dergilerinde genişletilmiş bir gerçeklik reklamı yayınlamıştır. Alman otomotiv dergisinde siyah beyaz bir alan olarak gözüken bu reklam, Mini Cabrio'nun bir web kamerası ve Mini web sitesi aracılığıyla 3D holografik model haline gelmektedir. Yine Volkswagen, dijital broşür ve gazete aracılığıyla bir reklam kampanyasıyla Almanya'daki yeni Passat modelini tanıtmıştır. Baskıları akıllı telefonlarla tarayarak, aracın özelliklerini gösteren bir video oyunu da kullanıcıların yeni Passat'ı kendi seçtikleri renk ve jant stili ile görüntülemesine izin vermektedir. Hatta neredeyse "test sürüşü" dahi yapılabilmektedir.

Bu konuda Karaca (https://www.krc.com.tr) hem websitesinde hem mobil uygulamasında AR sistemlerini etkili bir şekilde kullanan bir şirket olarak karşımıza çıkıyor.

Denemek için lütfen tıklayınız !

https://www.krc.com.tr/karaca-3d-goruntuleme-secenegi-olan-urunler

Binlerce ürün 3D ve AR olarak çevirimiçi durumda.


Blog

Özet geçmek gerekirse;

WebAR'ın avantajları
* Uygulama geliştirme ve indirme maliyetleri yok
* CDN maliyeti yok
* Tarayıcı tabanlı çalışıyor
* En basit ve kullanıcı dostu AR deneyimi
* Kolay erişim
* Medya ve PR
* E-ticaret iade oranlarında kayda değer düşüşler
* Web sayfası üzerinde geçirilen süreyi ve deneyimi uzatma
gibi sıralanabilir.

Biz BASE BROS olarak bu teknolojiyi en saygın müşterilerimizle birlikte herkesin ulaşabileceği ve deneyebileceği bir teknoloji haline getirmek için çabalayan ve çözümler üreten bir AR firmasıyız. Geliştirdiğimiz sayısız AR örneği ile son kullanıcılara eşsiz bir sunum sağlıyoruz. Detaylı bilgi ve projeleriniz için bize ulaşabilirsiniz.

https://www.basebros.com/iletisim.html

Teknopark Ofis

Şehit Muhtar Mah. Mis Sok. No:24
İç Kapı No:28 / Cube Beyoğlu
34435 Beyoğlu / İstanbul

BASE BROS Bilişim Hizmetleri A.Ş.

info@basebros.com
arge@basebros.com

Bize Ulaşın +90 533 647 72 79 +90 216 415 63 463