BASE BROS | Artırılmış Gerçeklik Kullanım Alanları Nelerdir?

Blog
Blog Author
BASE BROS BLOG
  • Jun 5, 2022
  • 3 dk. lık okuma

Artırılmış gerçeklik ya da Augmented Reality günümüzde kullanılan ve ismi sıkça duyulan en popüler kavramlardan biri haline gelmiştir. Artırılmış gerçeklik kavramını, sık sık AR teknolojisi ismiyle de duyabilirsiniz. AR Teknolojisi, mevcut halde bulunan gerçekliğe bir nevi zenginlik katarak kullanıcıların görme biçimlerini değiştirmeyi hedefleyen bir teknoloji olarak tanımlanabilir. Gerçek ile sanal dünyanın iç içe girdiği bir dünya sunmayı amaçlayan AR teknolojisi gün geçtikçe hayatımızın her alanına girmeye devam etmektedir. Bu bağlamda, artırılmış gerçeklik kullanım alanları çeşitlilik göstermektedir.

AR Kullanım Alanları

Artırılmış gerçeklik teknolojisi birçok firma tarafından benimsenen ve üzerinde yatırım yapılan bir alan haline gelmiştir. AR teknolojisinin sıklıkla tercih edilmesi, bu teknolojinin kendi üzerinde farklı uygulamalar geliştirilmesine neden olmuştur. Buna istinaden ilgili uygulamalar geliştikçe, uygulamaların sunduğu olanaklar dâhilinde kullanım oranları da artış göstermiştir. Dolayısıyla birçok marka AR teknolojisi sayesinde müşterilerine daha gerçekçi bir deneyim sunmayı hedef haline getirmişlerdir. Bu anlamda artırılmış teknoloji ile kullanıcılar pek çok deneyim elde etme fırsatı yakalamışlardır. Artırılmış teknoloji sayesinde sanal dünya ile gerçek dünya birleşiyor ve kullanıcılar özgün nitelikte deneyim elde ediyorlar. Bu özgün nitelikte elde edilen deneyimlere ev sahipliği yapan alanları ise aşağıdaki gibi toparlamak mümkündür. Nitekim artırılmış gerçeklik artık pek çok alanda kullanılmaktadır.

- Pazarlama alanı
- Emlak sektörü
- Cihaz kurulum, onarım ve tamiri
- Dekorasyon alanı
- Turizm sektörü
- Eğitim alanı
- Alışveriş alanı
- Lojistik sektörü
- Müzeler ve sanat alanları
- Oyunlar ve Videolar
- E-Ticaret
- İnşaat sektörü
- Sinema sektörü
- Sağlık sektörü

Blog

Artırılmış gerçeklik teknolojisi üzerine kurulu pek çok deneyimin olduğunu söylemek mümkündür. Bunlar arasında IKEA, Wayfair, Sephora, Blippar, Arox Bilişim, Aurasma sayılabilir. Ancak bu örnekler arasında belki de en dikkat çekeni Aurasma platformudur. Kendisi isimli bir görüntü tanıma teknolojisine işaret etmektedir. Aurasma HP Autonomi’nin artırılmış gerçeklik platformu olarak öne çıkmaktadır. Kişi ya da kurumlar kendi artırılmış gerçeklik deneyimlerini oluşturmak ve paylaşmak için Aurasma platformunu kullanabilmektedirler. Ayrıca uygulama IOS ve Android tabanlı mobil cihazlar için ücretsiz bir uygulama özelliği taşımaktadır.

Teknopark Ofis

Şehit Muhtar Mah. Mis Sok. No:24
İç Kapı No:28 / Cube Beyoğlu
34435 Beyoğlu / İstanbul

BASE BROS Bilişim Hizmetleri A.Ş.

info@basebros.com
arge@basebros.com

Bize Ulaşın +90 533 647 72 79 +90 216 415 63 463