BASE BROS | Artırılmış Gerçeklik Nasıl Ortaya Çıktı?

Blog
Blog Author
BASE BROS BLOG
  • May 24, 2022
  • 4 dk. lık okuma

Artırılmış gerçeklik denilen bu yeni kavram bilgisayar tarafında üretilen dijital öğeleri (ses, görüntü, animasyon, hologram gibi) dijital araçlar (akıllı telefon, tablet ve sanal gerçeklik gözlükleri gibi) sayesinde ortamın üzerine gerçek zamanlı olarak yerleştirerek yeni bir algı ortamı oluşturmaya yaramaktadır. Bir nevi zenginleştirilen bu yeni ortam sayesinde gerçek dünyada fiziksel olarak yerleştirilmesi söz konusu dahi olmayan öğeler sanal olarak yerleştirilebilir hale gelmiştir. Diğer bir deyişle AR teknolojisi gerçek ve sanal öğeleri gerçek bir ortamda birleştirerek etkileşim olanağı tanımaktadır.

Artırılmış gerçeklik teknolojisi; pazarlama alanı, emlak sektörü, cihaz kurulumu, dekorasyon alanı, turizm sektörü, eğitim alanı, mühendislik alanı, alışveriş sektörü, lojistik sektörü, müzeler ve sanat alanı, sinema sektörü ve sağlık sektörü gibi geniş bir alanda kullanılabiliyor.

Blog

Artırılmış Gerçekliğin Kısa Tarihçesi

Bilgisayar grafikleri öncüsü Ivan Sutherland ve Harvard Üniversitesi’ndeki öğrencileri ile Utah Üniversitesi öğrencilerinin oluşturduğu ilk Artırılmış gerçeklik örnekleri 1960’lı yıllarda ortaya çıktı. Bu örnekler bilgisayar programcısı Ivan Sutherland ve öğrencileri tarafından 3D grafik sunmak için bir görme aracı kullanılarak ortaya çıkarıldı.

1970 ve 1980’li yıllarda ise Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri’nin Armstrong Laboratuvarı, NASA Ames Araştırma Merkezi, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü ve Chapel Hill’deki North Carolina Üniversitesi araştırmaları sürdürdü. Öte yandan 1979 yılında Sony Walkman, dijital saatlerini ve mobil cihazlarını tanıttı. 1990’lı yıllara gelindiğinde ise kişisel bilgisayarların boyutlarının küçük olmasından dolayı giyilebilir bilgisayar teknolojisinin önü açılmış oldu. Yine 1990’lı yılların başında görme engelli kişilere navigasyon yardımı sunması için GPS tabanlı dış mekân sistemi geliştirildi. Bunun üzerinden çok geçmeden işlemci ve izleme aygıtları gibi araçların fiziksel yapıları küçülmeye başladı..

Blog

Sonuç olarak bakıldığında artırılmış gerçeklik teknolojisinin 1990’ların sonunda ayrıcalıklı bir araştırma alanı haline gelmesi gerçeği doğdu. Bu bağlamda, artırılmış gerçeklik üzerine uluslararası çeşitli atölyeler, konferanslar ve sempozyumlar başlamış oldu. Artırılmış gerçeklik teknolojisinin bu tarihsel yolculuğu günümüzde, kişisel dijital asistanlar, tablet bilgisayarlar ve akıllı telefonlar gibi birçok mobil platformun gelişmesini sağlamış oldu.

Teknopark Ofis

Şehit Muhtar Mah. Mis Sok. No:24
İç Kapı No:28 / Cube Beyoğlu
34435 Beyoğlu / İstanbul

BASE BROS Bilişim Hizmetleri A.Ş.

info@basebros.com
arge@basebros.com

Bize Ulaşın +90 533 647 72 79 +90 216 415 63 463