BASE BROS | Artırılmış Gerçeklik Nedir? Örnek Uygulamalar

Blog
Blog Author
BASE BROS BLOG
  • Mar 30, 2022
  • 3 dk. lık okuma

Artırılmış gerçeklik ya da sıklıkla karşılaşacağınız kısaltmasıyla AR (Augmented Reality), kullanıcıları sanal nesnelerle etkileşime geçiren, ancak bunu yaparken gerçeklik kaygısıyla hareket eden bir bilgisayar teknolojisidir. Artırılmış gerçeklik teknolojisinin gerçeklik kaygısıyla hareket etmesinden kasıt insanların gerçeklik algısını geliştirmek için tasarlanmış olmasıdır.

Sıklıkla bahsi geçen bu teknoloji hayatımıza yeni yeni giriyor olsa da çok hızlı benimsenen ve sıklıkla tercih edilen bir uygulamadır. Nitekim her geçen gün yüzlerce şirketin bu teknolojiyle tanışması binlerce farklı AR uygulamasının geliştirilmesine neden olmuştur. Dolayısıyla da bu teknolojiyi kullanan müşteri sayısı her geçen gün artış göstermektedir. Bunların yanında belki de en önemli nokta AR teknolojisinin kullanıcı deneyimlerini önemli ölçüde değiştirmeye başlamasıdır.

Artırılmış gerçeklik: Örnek uygulamalar

Kullanıcı deneyimlerini önemli ölçüde etkileyen AR teknolojisi özellikle oyun ve ticaret sektörlerinde popüler olmuştur.

Blog

Mobilya endüstrisi: IKEA örneği

Artırılmış gerçeklik örnek uygulamaları için başvurulacak alanlardan biri mobilya endüstrisidir. Bu anlamda, en iyi bilinen AR uygulamasının IKEA Place olduğunu söylemek son derece doğru olacaktır. Uygulama sayesinde kullanıcılar mobilya ürünlerini istedikleri şekilde yer değiştirebiliyor, döndürebiliyor veya hareket ettirebiliyorlar. Bu da kullanıcıların mobilyaların çevrelerine nasıl uyacağını görmelerini sağlarken bir taraftan da mobilya parçalarının boyutu hakkında odada bulunanlara göre bir fikir sahibi olabiliyorlar. Öte yandan IKEA firmasının AR teknolojisi sayesinde online satışlarında önemli bir artış elde ettiğini söylemek mümkündür.

Teknopark Ofis

Şehit Muhtar Mah. Mis Sok. No:24
İç Kapı No:28 / Cube Beyoğlu
34435 Beyoğlu / İstanbul

BASE BROS Bilişim Hizmetleri A.Ş.

info@basebros.com
arge@basebros.com

Bize Ulaşın +90 533 647 72 79 +90 216 415 63 463