BASE BROS | Metaverse nedir, ne anlama geliyor?

Blog
Blog Author
BASE BROS BLOG
  • Jun 10, 2022
  • 4 dk. lık okuma

Metaverse veya günlük hayatımızda sıkça kullanılan ifadeyle sanal evren ne demektir, ne anlama gelmektedir? Dijitalleşen dünyamızda sizler de takdir edersiniz ki teknolojik terimler artmaya başladı. Bunlardan bir tanesi de meta-verse kavramı olarak karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde en çok kullanılan Türkçe ismi ise sanal gerçeklik ifadesidir. Adında da anlaşıldığı üzere metaverse, sanal gerçeklik cihazlarıyla ilişkili bir kavramdır.


Metaverse ne demek?

Metaverse süreci, bireylerin hiçbir şekilde fiziksel çabaya ihtiyaç duymadıkları; yalnızca zihinsel anlamda kendilerini hissettikleri bir evreye işaret etmektedir. Bu zihinsel hissetme süreci sanal gerçeklik cihazları sayesinde gerçekleşmektedir. Dolayısıyla artırılmış sanal gerçeklik dediğimiz cihazlar vasıtasıyla bireyler hiçbir emek gücü çabasına girmemektedirler. Başta da belirttiğimiz üzere tamamen zihinsel olarak, kendilerini hissettikleri bir algısal evre içerisinde bulurlar. İşte bu toplam süreç meta-verse evresinden ibarettir. Bu algısal evren ise insan bilincinin yapay bir ortama dâhil olmasına işaret etmektedir. Bu dâhil olma aşaması ise teknolojik araçlar (bilgisayarlar, android cihazlar, 3D cihazlar) vasıtasıyla gerçekleşmektedir. Günümüze bakıldığında metaverse teknolojisinin en büyük yatırımcıları arasında hiç şüphesiz sanal gerçeklik cihazları üzerine çalışmakta olan Oculus firmasını 2 milyar dolara satın alan Facebook gelmektedir. Öte yandan Facebook bu alan üzerinde gelişme sağlayabilmesi adına Microsoft gibi profesyonel yazılım şirketleri ile birtakım anlaşmalar imzalamıştır.


Metaverse nasıl ortaya çıktı?

Metaverse, ilk çıktığı 1990’lı yıllarda pek ilgi odağı olamasa da Facebook şirketinin metaverse çalışmalarına ilgi duyması, kavramın ön plana çıkmasını sağlamıştır. Hepimiz biliyoruz ki Facebook küresel anlamda en büyük pasta dilimine sahip şirketlerden biri haline gelmiştir. Nitekim milyarlarca kullanıcıya sahip olan Facebook, aynı zamanda milyarlarca insanın da meta verilerine sahip yapıdadır.Facebook Horizon platformu ile son kullanıcılara ve geliştiricilere açık haldedir. Metaverse, fiziksel bir kamusal alanın aksine sanal bir kamusal alan oluşturma hedefindedir. Bu anlamda, metaverse internet çağının geleceği olarak görülmektedir. Nitekim metaverse teknolojisi yeterince bir gelişme gösterebildiği takdirde, insanlar edindikleri sanal gerçeklik cihazları sayesinde birçok fırsatı yakalama şansına sahip olabileceklerdir: alışveriş yapma, sinemaya gitmek gibi. Geçtiğimiz yılda sanal bir konserin düzenlenmiş olması sanırız metaverse evrenin en samimi örnekleri arasında yer alacaktır.


Metaverse örnek platformlar nelerdir?

- Facebook Horizion

https://www.oculus.com/horizon-worlds/

Blog

- Nvidia Omniverse

https://developer.nvidia.com/nvidia-omniverse-platform

Blog

- Roblox

https://www.roblox.com/

Blog

- Fortnite

https://www.epicgames.com/fortnite/

Blog

- The Sandbox

https://www.sandbox.game/

Blog

- Somnium Space

https://somniumspace.com/

Blog
Teknopark Ofis

Şehit Muhtar Mah. Mis Sok. No:24
İç Kapı No:28 / Cube Beyoğlu
34435 Beyoğlu / İstanbul

BASE BROS Bilişim Hizmetleri A.Ş.

info@basebros.com
arge@basebros.com

Bize Ulaşın +90 533 647 72 79 +90 216 415 63 463